14 грудня – День ліквідатора аварії на ЧАЕС
14.12.2016

Сьогодні, 14 грудня, в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У цей день ми вклоняємося перед мужністю, самовідданістю та високим професіоналізмом ліквідаторів. Не дивлячись на відсутність обладнання, інструкцій та досвіду вони робили все, що від них залежало і віддали своє здоров’я та життя заради життів мільйонів інших громадян.

Цього року виповнилося 30 років з дня найтрагічнішої в історії ядерної аварії. Не дивлячись на масштаби та наслідки катастрофи, в Україні продовжують працювати атомні електростанції. При цьому, кошти Державного фонду поводження з радіоактивними відходами були розтрачені попереднім Урядом, тому навіть у разі вирішення припинити роботу АЕС, фінансові ресурси на це відсутні.

Хоча зараз у Зоні відчуження вирує дике життя, проблема радіоактивного забруднення нікуди не зникла. Особливу небезпеку тепер і в майбутньому становлять «довгоживучі» радіонукліди, викинуті в результаті аварії на Чорнобильській АЕС: Sr90 (період піврозпаду 29 років), Cs137 (30 років), Pu239 (24 000 років) та ізотопи деяких інших трансуранових елементів. Саме тому необхідно з обережністю підходити до питання господарського використання забруднених територій, попередньо провести ґрунтовні дослідження та вивчити усі можливі ризики.