Білоруські вчені пропонують використовувати відходи льновиробництва при спорудженні будинків
27.11.2016

Вчені Брестського державного технічного університету розробили для зведення будинків екологічно чистий матеріал на основі відходів льоновиробництва.

Дешева, проста у виконанні і абсолютно нешкідлива для природи технологія передбачає використання льняної костриці – здерев’янілої частини стебел, одержуваної при тріпанні та чесанні, передає Рэспубліка.

Екобудинки з “льняного” будівельного матеріалу, який за технічними властивостями не поступається цеглі і дереву, не тільки дозволять раціонально використовувати наявні вичерпні органічні ресурси, а й полегшать питання утилізації відходів для майбутніх поколінь.

«Матеріали на основі органічних наповнювачів розробляють давно, – говорить завідувач кафедри технології бетону і будівельних матеріалів БрДТУ, доктор технічних наук, професор Віктор Тур. – Однак включити до складу будматеріалів органічні компоненти, такі як костриця льону, тирса, солома, досить складно: органіка не використовується з цементною системою, оскільки не дозволяє тверднути в’яжучій речовині».

Через рік випробувань брестські вчені вирішили використати у будматеріалі на основі відходів льоновиробництва нейтральне до органіки вапно, яке потрібно було змусити міцніти подібно цементу.

«Вапно твердне в результаті карбонізації, тобто поглинання вуглекислого газу з навколишнього середовища, – розкриває подробиці свого дисертаційного дослідження старший викладач кафедри технології бетону і будівельних матеріалів БрДТУ Олександр Пікула. – У природному середовищі цей повільний процес іноді затягується на роки, та нам вдалося його прискорити завдяки дешевим мінеральним компонентам, які модифікують в’яжучі і утворюють надійні хімічні сполуки».

Як зазначають у науково-дослідній лабораторії університету, таке рішення застосовується вперше у світі. Наразі розробка повністю готова до масового виробництва: виконаний лабораторний цикл випробувань, є технологічний регламент на виробництво. Тестування властивостей показало: матеріал гідно конкурує з цеглою і деревом.

Брестські вчені пропонують наповнювати матеріалом на основі льняної костриці порожнини в дерев’яному каркасі та виготовляти вироби правильної форми у заводських умовах.