День створення національного природного парку «Мале Полісся»
02.08.2022

Національний природний парк «Мале Полісся» був створений 2 серпня 2013 року у Шепетівському районі Хмельницької області з метою збереження цінних природних комплексів та історико-культурних об’єктів східної частини Малого Полісся, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення. Мале Полісся – один з найбільш своєрідних природно-географічних районів України. На території природного парку добре збереженні рослинність і фауністичні комплекси, висока залісненість, мальовнича заплава річки Горинь, унікальні мальовничі озера та болота різних типів.

Збільшення площі ПЗФ, розширення мережі природно-заповідного фонду – актуальне завдання для науковців, відповідних управлінських структур, а також громадських екологічних організацій. ВЕЛ здійснює на різних рівнях і реалізує у різноманітних формах роботи, зокрема через обласні осередки.У складі флори території НПП «Мале Полісся» значною є її раритетна компонента. Тут зростає 25 видів рослин та 3 види грибів, занесених до Червоної книги України; 54 види рослин, які охороняються у Хмельницькій області (регіонально рідкісні).

Тут водиться 205 видів хребетних тварин, з них 18 видів кісткових риб, 11 – земноводних, 7 – плазунів, 186 – птахів і 33 види ссавців. На території парку трапляються види тварин із Європейського Червоного списку (карась золотий, орлан-білохвіст, шуліка чорний тощо), а також 101 вид із додатку 2 Бернської конвенції, 53 види тварин, занесених до Червоної книги України, серед них: борсук звичайний, журавель сірий, видра річкова. На території парку є екологічна стежка.

 

 


Природно-заповідна мережа парку:
– Гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Михельський»;
– Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Теребіжі»;
– Гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Озеро Святе»;
– Лісовий заказник місцевого значення «Дубовий гай»;
– Орнітологічний заказник місцевого значення «Плужнянський»;
– Гідрологічний заказник місцевого значення «Гнилий Ріг»;
– Гідрологічний заказник місцевого значення «Голубе озеро»;
– Гідрологічний заказник місцевого значення «Урочище Клиновецьке»;
– Геологічний заказник місцевого значення «Голицький»;
– Загальнозоологічний заказник місцевого значення «Лютарський»;
– Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуб звичайний»;
– Ботанічна Пам’ятка природи місцевого значення «Дуб черешчатий».
Експерти Міжрегіонального центру наукових досліджень та експертиз наголошують, що з початку військового вторгнення росії в Україну під загрозою знищення унікальних природних ландшафтів опинились значні території природно-заповідного фонду України!