Інтерактивний семінар «Попередження ризиків для довкілля та здоров’я людей від використання хімічних засобів захисту рослин»
20.11.2020

Семінар проведено у Донецькому національному медичному університеті, м. Маріуполь.

20_11_1Учасники (керівники об’єднаних територіальних громад, вчителі сільських шкіл, представники фермерських та агрогосподарств, закладів освіти різних рівнів, органів державної влади та місцевого самоврядування, науковці, громадські організації, ЗМІ) розглянули питання негативного впливу непридатних пестицидів та невизначених хімічних речовин на стан довкілля та життєдіяльність людей, а також перспективи впровадження освітніх інформаційних програм для підвищення рівня обізнаності представників органів влади та населення щодо поводження з хімічними засобами захисту рослин.

У семінарі взяли участь 35 осіб (у змішаному форматі – офлайн та онлайн).

Перша панель заходу була присвячена проблемам впливу непридатних пестицидів та невизначених хімічних речовин на стан довкілля та життєдіяльність людей.

Заступник начальника управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області Захаров Денис Володимирович закцентував увагу на детальній характеристиці засобів захисту рослин та безпечному поводженню із ними.

20_11_2Остроушко Вікторія Ярославівна, начальник відділу моніторингу факторів життєдіяльності населення та стану навколишнього середовища, оцінки ризиків і прогнозування Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області, наголосила на основних превентивних заходах щодо попередження ризиків для здоров’я людей від використання хімічних засобів захисту рослин.

Особливу увагу було приділено впливу пестицидів на здоров’я людини у доповіді Федотова Олега Валерійовича, доктора біологічних наук, в.о. декана медичного факультету Донецького національного медичного університету. Люди, які використовують пестициди, часто мають недостатнє уявлення про вплив даних речовин на власне здоров’я чи здоров’я інших людей, а це зводить нанівець зусилля по популяризації більш безпечних практик. У регулюючих органах, а також в осіб, відповідальних за прийняття рішень у цій галузі, спостерігається брак важливої інформації про масштаби та причини проблеми, які допомогли б їм ухвалювати більш надійні регулятивні рішення. Гостре отруєння пестицидами може бути смертельним, також може спостерігатись низка інших серйозних, постійних наслідків, викликаних гострим отруєнням пестицидами, серед яких злоякісні пухлини, тератогенність (вади розвитку плода) та пошкодження органів. У короткостроковій перспективі при більш низьких дозах симптоми можуть бути менш серйозними, однак, хронічний вплив, пов’язаний із такими наслідками, спричинює онкологічні хвороби, пошкодження нервової системи, порушення репродуктивної системи, проблеми розвитку та порушення імунної системи.

Малков Михайло Володимирович, уповноважений ФАО із взаємодії з урядом та донорами в Україні, охарактеризував комплексний підхід до протидії контрабанді пестицидів та торгівлі фальсифікатом.

20_11_3Друга панель заходу була присвячена впровадженню освітніх та інформаційних програм для підвищення рівня обізнаності представників органів влади та населення щодо поводження з хімічними засобами захисту рослин.

Саме цим питання була присвячена доповідь Петрів Лариси Миколаївни, національного координатору проекту ГЕФ «Огляд та оновлення Національного плану впровадження Стокгольмської конвенції по стійких органічних забруднювачах в Україні», яка стосувалася перспектив та шляхів підвищення рівня обізнаності населення, особливо у сільській місцевості, з питань поводження з пестицидами.

Про новітні технології утилізації рідких відходів хімічних підприємств виробництва мінеральних добрив для аграрного сектору розповіла у ході своєї доповіді Демчук Іванна Михайлівна, кандидат технічних наук, провідний інженер центральної лабораторії ПАТ «АЗОТ», старший викладач кафедри хімічних технологій та водоочищення Черкаського державного технологічного університету. Іванна Михайлівна охарактеризувала негативну екологічну ситуацію, яка слалася в Україні в результаті неефективного очищення стічних вод від амонійного азоту та наслідки для екосистем та здоров’я людини.

Пащенко Олена Вікторівна, координатор Всеукраїнської дитячої спілки «Екологічна варта», представила звіт про соціологічне дослідження щодо механізмів та засобів захисту фермерів та вразливих груп населення від отруєння пестицидами.

Морозова Тетяна Василівна, кандидат біологічних наук, доцент, експерт з питань екологічної безпеки Міжрегіонального центру наукових досліджень та експертиз, представила методичні рекомендації щодо попередження ризиків для довкілля та здоров’я людей від використання хімічних засобів захисту рослин.

Під час інтерактивного тренінгового заняття «Заходи безпеки при поводженні з пестицидами: як уникнути ризиків» учасники мали можливість засвоїти навички використання засобів індивідуального захисту при роботі з хімічними речовинами, ознайомитись із видами впливу пестицидів на організм людини.

Всі учасники отримали сертифікати. Учасникам, які не змогли безпосередньо взяти участь у роботі інтерактивного семінару, були розіслали інформаційні матеріали (програма, буклет відповідно до тематики, методичні матеріали, флеш-карта, презентації учасників) та сертифікати.

20_11_6

Заходи інтерактивного семінару відбулись у відповідності із санітарно-епідеміологічними вимогами, зокрема: дотримання маскового режиму; температурний скринінг; забезпечення соціальної дистанції під час засідань, оброблення приміщення і поверхонь дезінфікуючими засобами, забезпечення технічних можливостей участі у семінарі в режимі онлайн.

20_11_5