6-9 грудня відбулися семінари з питань охорони довкілля та сталого розвитку у містах Бахмут, Волноваха, Краматорськ, Покровськ.
Семінари проводились за ініціативи Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації в рамках виконання Міжвідомчої регіональної програми «Екологічна просвіта та інформування для сталого розвитку Донеччини на 2020-2025 роки».
Метою семінарів є популяризація екологічних знань, впровадження засад сталого виробництва та споживання, формування розуміння принципів збалансованого розвитку та цінності сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Участь у заходах у форматі онлайн та офлайн взяли близько 200 представників виконавчих органів об’єднаних територіальних громад, місцевих рад, райдержадміністрацій, працівників комунальних підприємств, установ, активістів громадських організацій Донецької області.
Учасників семінарів привітав Сергій Натрус, директор Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА.
Під час семінарів були обговорені основні завдання органів місцевого самоврядування щодо впровадження глобальних цілей сталого розвитку у життєдіяльність громад. Олена Пащенко, старший науковий співробітник Інституту проблем виховання НАПН України, представила методичні рекомендації для органів місцевого самоврядування для врахування глобальних цілей сталого розвитку на місцевому рівні.
Наталія Білоцерківська, заступник начальника відділу моніторингу вод та басейнової взаємодії Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів, розповіла про основні засади інтегрованого управління водними ресурсами за басейновим принципом. Ганна Резнікова, начальник відділу земельних відносин, надр та водних ресурсів Департаменту екології та природних ресурсів, презентувала заходи ОДА, спрямовані на покращення стану водних ресурсів області. Проблемні питання управління відходами в громадах, їх вирішення з урахуванням Концепції управління побутовими відходами в Донецькій області були представлені Мариною Тинор, заступником начальника відділу поводження з відходами Департаменту екології. Дмитро Баранець, заступник Добропільського міського голови, розповів про позитивний досвід та проблемні питання щодо поводження з відходами в територіальній громаді. Оксана Кошак, директор Департаменту з питань поводження з відходами Львівської міської ради, поділилась досвідом впровадження роздільного збору органічних відходів та організації системи компостування. Дануся Брезицька, лікар-інфекціоніст, аспірантка Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України, загострила увагу на актуальних проблемах поводження з медичними відходами на місцевому рівні у контексті пандемії COVID-19. Мирослав Мальований, доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри екології та збалансованого природокористування Національного університету «Львівська політехніка», презентував комплексну технологію із застосуванням біологічних методів рекультивації на прикладі Грибовицького сміттєзвалища.
Однією з ключових тем семінару стало питання запровадження системи моніторингу довкілля. Олена Широкоступ, в.о. директора Центру моніторингу довкілля, поділилась успіхами запровадженої системи моніторингу довкілля в Донецькій області, зокрема, врахування даних двох постів спостереження за станом атмосферного повітря у європейській мережі моніторингу довкілля. Особливу зацікавленість викликало питання щодо збереження природних територій для розвитку рекреації та туризму у місцевих громадах. Олексій Бурковський, голова Донецької обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги, поділився своїм баченням проблемних питань розвитку природно- заповідного фонду Донецької області в контексті земельної та адміністративної реформ і представив можливі шляхи їх подолання. Софія Кочнєва, провідний фахівець з рекреації регіонального ландшафтного парку «Краматорський» та Галина Семеніхіна, провідний фахівець з екологічної освіти регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик», поділилися інформацією про розвиток туризму та збереження природних комплексів на території РЛП. Юлія Свистунова, координатор проектів Міжрегіонального центру наукових досліджень та експертиз, надала методичні рекомендації щодо формування туристичної привабливості місцевих громад. Учасники семінарів мали можливість переглянути презентацію двох науково-популярних фільмів «Торські степи: життя, смерть…воскресіння?», та «Донеччина заповідна – насіння життя», створених фахівцями телекомпанії «Орбіта» та Всеукраїнської екологічної ліги за підтримки Донецької ОДА. (див. https://drive.google.com/file/d/10wRZ1e73MZSluymKEZq2Zuym8Oble2XB/view?usp=sharing, https://drive.google.com/file/d/1N-1FSOhcvgLnVKVKEPzj_liFa-P99Pd-/view?usp=sharing)
В рамках семінарів було наголошено на необхідності внесення змін та доповнень в місцеві стратегії/програми розвитку в контексті Указу Президента України від 23.03.2021 року «Про виклики і загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації» та рішень Уряду України щодо трансформації вугільних регіонів України.
Яна Д’якова, заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів, представила результати реалізації регіональних природоохоронних програм в Донецькій області.
Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги акцентувала увагу на важливості інтеграції екологічної складової до місцевих стратегій/програм розвитку.
Під час семінарів відбулося активне обговорення всіх тем, частину питань передано до відповідних департаментів Донецької ОДА для врахування в роботі. Учасники семінарів отримали Методичні рекомендації з питань охорони довкілля та сталого розвитку, сертифікати та літературу природоохоронного спрямування.