Обміління р. Рось – загроза екологічної катастрофи
16.07.2022

Міжрегіональний центр наукових досліджень та експертиз струрбований ситуацією, яка склалася внаслідок обміління та пересихання р. Рось. Цього літа критично знизився рівень води у басейні р. Рось, зокрема у Корсунь-Шевченківському водосховищі від Стеблівської ГЕС до Корсунь-Шевченківської ГЕС. На території Корсунь-Шевченківської громади води на сьогодні вже не вистачає навіть для наповнення резервуарів чистої води на водозаборі, а отже, для забезпечення життєвоважливих потреб населення.

Евтрофікація р. Рось

Так, Корсунь-Шевченквіський 3 липня 2022 року залишився без водопостачання. Нижче Корсунь-Шевченківської ГЕС є реальна загроза виникнення екологічної катастрофи у зв’язку з надходженням недостатньої кількості води з водосховища та приток р. Рось, внаслідок чого рівень води мінімальний, течія майже відсутня, присутнє надшвидке прогрівання шару води, що зумовлює вторинне забруднення річки Рось та загибель живих організмів.

Ми неодноразово наголошували, що надзвичайно важливим фактором для забезпечення нормального санітарного стану та кисневого водообміну водосховищ є постійні санітарні попуски води з-під заставок гребель, тобто з придонних шарів, як це робилося до передачі ГЕС в оренду. Влітку 2018 року районі смт Стеблів більше місяця тривала загибель риби на річці Рось. Основну причину в зарегульованості стоку греблями Стеблівської та Корсунської ГЕС і забрудненні води фосфатами, які спричиняють неконтрольований розвиток синьо-зелених водоростей і так зване «цвітіння» води. 

Навіть під час повномасштабного вторгнення росії, питання збереження малих річок, зокрема річки Рось, є першочерговою задачею, бо воно рівнозначне збереженню життя на територіях, якими протікає річка.