Проєкт «Освітня програма для дітей в закладах освіти “Роби добро: зберігай їжу!”»
03.12.2020

Про проєкт

faoВсеукраїнська екологічна ліга реалізує пілотний проект «Освітня програма для дітей в закладах освіти (рівні: дошкільна, початкова, базова середня освіта)» за сприяння Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО ООН) з метою впровадження у освітню діяльність комплекту навчальних матеріалів щодо зменшення псування продовольства «Роби добро: зберігай їжу!».

Харчові відходи-1Втрати харчових продуктів та псування продовольства є масовою глобальною проблемою: третина всієї їжі, що виробляється у світі, або втрачається, або потрапляє у відходи – це означає, що щороку приголомшлива кількість у 1,3 мільярди тон продуктів високої якості не доходить до кінцевого споживача – 100 кг на кожного з нас. Ці втрати спричинюють величезні економічні збитки в розмірі близько 28 трлн гривень; за втрати продуктів та псування продовольства ми також платимо високу екологічну та соціальну ціну.

Скорочення втрат продуктів та псування продовольства є важливою міжнародною діяльністю, в якій ми можемо і повинні брати участь – зміни в поведінці споживачів можуть значно зменшити кількість витраченої їжі. Залучення дітей та підлітків є центральним аспектом боротьби з відходами: вони є майбутнім нашої планети, а їхні знання та дії формуватимуть майбутнє життя на Землі.

images (9)З педагогічної точки зору обговорення з учнями причин і наслідків втрат продуктів та псування продовольства дотичне до основних освітніх аспектів та підсилює їх: це спонукає дітей та підлітків задуматися про свій зв’язок із довкіллям та власне важливе місце у світі з соціальної, політичної та екологічної точки зору. Учні мають можливість оцінити власну роль як громадян світу та агентів змін. Роль, яку учні можуть відігравати як розповсюджувачі знань щодо зменшення псування продовольства, а також як експерти у власних родинах, місцевих та шкільних громадах, має потенціал для підвищення рівня їхньої впевненості та самооцінки.

Це стало основою для розробки комплекту навчальних матеріалів щодо зменшення псування продовольства під гаслом «Роби добро: зберігай їжу!» Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) у тісній співпраці з Міжнародною коаліцією з питань псування продовольства (IFWC).

12 цільКомплект навчальних матеріалів має на меті підвищити обізнаність здобувачів освіти, вчителів, інших співробітників та їхніх родин / колег з питань втрати продуктів та псування продовольства, а також запровадити ефективну практику, що сприяє запобіганню втратам їжі та зменшенню псування продовольства з очікуваним довгостроковим впливом. Діяльність із впровадження навчальних матеріалів також сприяє досягненню декількох Цілей сталого розвитку (ЦСР), зокрема, Цілі 12.3, яка спрямована на скорочення наполовину псування продовольства та зменшення втрат харчових продуктів в усьому світі до 2030 року.

Реалізація проєкту

Всеукраїнська екологічна ліга здійснила переклад навчальних матеріалів на українську мову та видання. ВЕЛ організовує та проводить ознайомчі семінари «Впровадження у позакласну діяльність комплекту навчальних матеріалів щодо зменшення псування продовольства «Роби добро: зберігай їжу!».

Як використовувати цей навчальний матеріал

завантаження (1)Навчальний матеріал щодо зменшення псування продовольства для дітей шкільного віку було розроблено для чотирьох вікових груп: 5-7 років (вікова група 1), 8-9 (вікова група 2), 10-13 (вікова група 3) і 14 років та старше (вікова група 4), що відображає різні навички та інтереси здобувачів освіти протягом усього охопленого вікового діапазону.

Комплект для кожної вікової групи складається з двох основних уроків та різних подальших завдань. При розробці цього матеріалу ми керувались тим, щоб зробити його максимально гнучким: тут достатньо матеріалу для цілої серії уроків, але у разі обмеженого часу заняття можна виокремити один чи кілька заходів.

images (7)Основні уроки складаються з серії ілюстративних слайдів (їх можна знайти в додатку), а також супровідного тексту (його можна знайти в основній частині матеріалу). Основні уроки дають учням базові знання, які необхідно засвоїти перед тим, як перейти до подальших занять. Відправною точкою є основний інформаційний урок 1 «РОБИ ДОБРО: ЗБЕРІГАЙ ЇЖУ!». Основний практичний урок 2 «Годуй себе, не годуй смітник: дев’ять простих порад щодо зменшення псування продовольства», з іншого боку, передбачає більш практичний підхід та пропонує конкретні дії щодо зменшення псування продовольства. Залежно від часу та доступності ресурсів і технічних засобів у аудиторіях, а також віку та здібностей учнів, викладачі можуть вирішити демонструвати чи друкувати ілюстративні слайди, а потім прочитати супровідний текст (для молодших школярів), дати прочитати учнями самостійно, адаптувати його для створення невеликої вправи у формі рольової гри або призначити його ретельне читання як домашнє завдання (для старших учнів вікової групи 4).

unnamed (1)Кожна презентація супроводжується набором подальших занять, спрямованих на краще засвоєння викладеної інформації. Заняття відбуваються у різноманітних формах. Вони варіюються від робочих карток до дискусій, ігор, рольових / письмових вправ та проєктів, придатних для учнів і груп із різноманітними інтересами, талантами та здібностями. Кожне заняття включає цілі навчання та корисні інструкції, що детально описують час та ресурси, необхідні для успішної реалізації.

imagesМатеріали було структуровано таким чином, щоб дозволити вчителям вибирати ті види діяльності, які найкращим чином підходять до потреб, здібностей та інтересів їхніх учнів, а також відповідають часовим та ресурсним вимогам. Як основні уроки, так і більшість подальших занять існують для всіх вікових груп і відрізняються лише глибиною обговорення теми, тож якщо ви вважаєте, що певна вправа занадто складна чи недостатньо складна для ваших учнів, матеріал дасть вам змогу вибрати подібну з іншої вікової групи. Більшість занять може бути завершена протягом 45 хвилин. Ті конкретні уроки, які неможливо розділити на різні частини, можна проводити протягом декількох днів.

Як взяти участь у проєкті?

Учасники пілотного проекту (заклади освіти) можуть отримати примірник навчальних матеріалів після підписання Угоди про співпрацю.

Як взяти участь у ознайомчому семінарі?

Учасники можуть подати заявку на участь у семінарі без будь-яких обмежень (за рівнем закладу освіти, досвідом , спеціальністю тощо).

Як дізнатись про проведення ознайомчого семінару у моєму місті?

Слідкуйте за оновленнями на сайті.

Як організувати ознайомчий семінар у моєму місті?

ВЕЛ зможе провести семінар для освітян вашого міста, якщо ви допоможете з організацією.

Партнери

Партнерами проєкту можуть бути заклади освіти усіх рівнів.

Результати проєкту

Відбулись семінари у рамках реалізації пілотного проекту «Освітня програма для дітей в закладах освіти (рівні: дошкільна, початкова, базова середня освіта)»

19_11_2

Мета проведення:

– впровадження у освітню діяльність комплекту навчальних матеріалів щодо зменшення псування продовольства «Роби добро: зберігай їжу!»

Дата проведення:

У Донецькій області:

– 18 листопада 2020 року (Центральна районна бібліотека, м. Покровськ, Донецька область);

https://www.facebook.com/all.ukrainian.environmental.league/posts/4642641679144279

https://donyns.e-schools.info/news/148094

http://www.sd4ua.org/seminar-vprovadzhennya-u-pozaklasnu-diyalnist-komplektu-navchalnyh-materialiv-shhodo-zmenshennya-harchovyh-vidhodiv-roby-dobro-zberigaj-yizhu/

– 19 листопада 2020 року (Приазовський державний технічний університет, м. Маріуполь, Донецька область).

https://www.facebook.com/all.ukrainian.environmental.league/posts/4643384169070030

https://www.facebook.com/mcc.osvita.mrpl/posts/3645862155464269

http://www.sd4ua.org/seminar-roby-dobro-zberigaj-yizhu-u-misti-mariupol/

У Львівській області:

– 16 грудня 2020 року  семінар через складну епідеміологічну ситуацію проведено дистанційно на платформі ZOOM.

https://sd4ua.org/seminar-roby-dobro-zberigaj-yizhu-u-misti-lviv/

https://www.facebook.com/all.ukrainian.environmental.league/posts/5148920038516438

У Київській області:

2 грудня 2020 року презентація відбулась у м. Києві, у Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської  молоді;

23 грудня 2020 року – із комплектом навчальних матеріалів ознайомились освітяни Вишгородського, Бучанського районів: Бучанський центр позашкільної роботи, Вишгородська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Вишгородської районної ради Київської області, Вишгородська спеціалізована школа «Сузір’я» Вишгородської районної ради Київської області, Гаврилівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 8 Бучанської міської ради Київської області, опорний загальноосвітній навчальний заклад «Жукинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Вишгородської районної ради Київської області»;

24 грудня 2020 року – матеріали були представлені закладам освіти Броварського району: Броварська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3 Броварської міської ради Київської області, Дитячий естетико-натуралістичний центр «Камелія», Зазимське навчально-виховне об’єднання, Тарасівське навчально-виховне об’єднання «Заклад загальної середньої освіти – заклад дошкільної освіти» Великодимерської селищної ради Броварського району  Київської області.

https://www.facebook.com/all.ukrainian.environmental.league/posts/5149751491766626

 

imagesПартнери:

– Комунальний позашкільний навчальний заклад «Районна станція юних натуралістів» Покровської районної ради (Донецька область);

– Методично-консалтинговий центр Управління освіти Маріупольської міської ради (Донецька область);

– ГО «Партнерська мережа «Освіта в інтересах сталого розвитку»;

– Програма малих грантів ПРООН-ГЕФ;

– Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради;

– Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді України (м. Київ);

– Всеукраїнська дитяча спілка “Екологічна варта”.

Спікери:

– Олена Вікторівна Пащенко, старший науковий співробітник Інституту проблем виховання НАПН України;

– Марина Олександрівна Дяченко, координатор ГО «Партнерська мережа «Освіта в інтересах сталого розвитку» .

WFD2020_Poster-Portrait_ENЗаклади освіти, які взяли участь:

– заклади освіти І-ІІІ ступенів (загальноосвітні школи);

– заклади середньої освіти III ступеня (технологічний ліцей);

– структурний підрозділ Управління освіти (Методично-консалтинговий центр) – Донецька область;

– позашкільні заклади освіти різного спрямування (Палац естетичного виховання, Міський центр позашкільної роботи за місцем мешкання, Центру творчості дітей та юнацтва Галичини, станції юних натуралістів тощо) – Львівська, Донецька, Київська області;

– Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді України (м. Київ);

– бібліотеки (Донецька область).

Під час семінарів спікери представили основні розділи навчальних матеріалів «Роби добро: зберігай їжу!» та провели фрагменти тренінгових занять.

завантаженняimagesПід час семінарів зроблено акцент на тому, що технологія, змодельована як комплект навчальних матеріалів, має на меті підвищити обізнаність здобувачів освіти, вчителів, інших співробітників, та їхніх родин / колег з питань втрати продуктів та хпсування продовольства.

Учасників було запрошено до спільної реалізації проекту із впровадження у позакласну діяльність комплекту навчальних матеріалів щодо зменшення псування продовольства «Роби добро: зберігай їжу!».

Учасники висловили думку про те, що така діяльність можлива за умови зменшення навантаження на педагогічних працівників та здобувачів освіти через карантинні заходи, пов’язані із COVID-19, та введення змішаної системи навчання (очної та дистанційної).

Учасники та організатори домовились про те, що участь у проєкті буде здійснюватись через подання заявок та підписання Угоди про співпрацю. Також Всеукраїнська екологічна ліга готова надавати консультації та проводити семінари, у тому числі із очним тренінговим навчанням учасників.