Олена Вікторівна Пащенко, експерт проєкту «Три пілотні проєкти у містах Київ та Львів: «Нагодуй сусіда», «Онлайн-платформа для реєстрації наявних надлишків їжі для збору та розповсюдження», «Навчальна програма для дітей в початкових та середніх школах Києва та Львова», старший науковий співробітник Інституту проблем виховання НАПН України, представила основні розділи навчальних матеріалів
«Роби добро: зберігай їжу!» та провела фрагменти тренінгових занять. Також експерт ПМГ ПРООН-ГЕФ Марина Олександрівна Дяченко розповіла про напрацювання у галузі освіти і виховання Партнерської мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку» та кращі практики освітньої роботи в громадах.
Всеукраїнська екологічна ліга за сприяння Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) реалізує пілотний проєкт «Освітня програма для дітей в закладах освіти (рівні: дошкільна, початкова, базова середня освіта)» з метою впровадження у освітню діяльність комплекту навчальних матеріалів щодо зменшення харчових відходів «Роби добро: зберігай їжу!».
Втрати харчових продуктів та харчові відходи є масовою глобальною проблемою: третина всієї їжі, що виробляється у світі, або втрачається, або йде у відходи – це означає, що щороку приголомшлива кількість у 1,3 мільярди тон продуктів високої якості не доходить до кінцевого споживача – 100 кг на кожного з нас. Ці втрати спричинюють величезні економічні збитки в розмірі близько 1 трлн дол. США; за втрати продуктів та харчові відходи ми також платимо високу екологічну та соціальну ціну.
Скорочення втрат продуктів та харчових відходів є важливою міжнародною діяльністю, в якій ми можемо і повинні брати участь – зміни в поведінці споживачів можуть значно зменшити кількість витраченої їжі. Залучення дітей та підлітків є центральним аспектом боротьби з відходами: вони є майбутнім нашої планети, а їхні знання та дії формуватимуть майбутнє життя на Землі.
З педагогічної точки зору обговорення з учнями причин і наслідків втрат продуктів та харчових відходів дотичне до основних освітніх аспектів та підсилює їх: це спонукає дітей та підлітків задуматися про свій зв’язок із довкіллям та власне важливе місце у світі з соціальної, політичної та екологічної точки зору. Учні мають можливість оцінити власну роль як громадян світу та агентів змін. Роль, яку учні можуть відігравати як розповсюджувачі знань щодо зменшення харчових відходів, а також як експерти у власних родинах, місцевих та шкільних громадах, має потенціал для підвищення рівня їхньої впевненості та самооцінки.
Це стало основою для розробки комплекту навчальних матеріалів щодо зменшення харчових відходів під гаслом «Роби добро: зберігай їжу!» Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) у тісній співпраці з Міжнародною коаліцією харчових відходів (IFWC).
Ця технологія, змодельована як комплект навчальних матеріалів, має на меті підвищити обізнаність здобувачів освіти, вчителів, інших співробітників та їхніх родин / колег з питань втрати продуктів та харчових відходів, а також запровадити ефективну практику, що сприяє запобіганню втратам їжі та зменшенню харчових відходів з очікуваним довгостроковим впливом. Діяльність із впровадження навчальних матеріалів також сприяє досягненню декількох цілей сталого розвитку (ЦСР), зокрема, цілі 12.3, яка спрямована на скорочення наполовину харчових відходів та зменшення втрат харчових продуктів в усьому світі до 2030 року.
Реалізація проєкту
Всеукраїнська екологічна ліга здійснила переклад навчальних матеріалів на українську мову та видання.
ВЕЛ організовує та проводить ознайомчі семінари «Впровадження у позакласну діяльність комплекту навчальних матеріалів щодо зменшення харчових відходів
«Роби добро: зберігай їжу!».
Як використовувати цей навчальний матеріал
Навчальний матеріал щодо зменшення харчових відходів у початковій та середній школах було розроблено для чотирьох вікових груп: 5-7 років (вікова група 1), 8-9 (вікова група 2), 10-13 (вікова група 3) і 14 років та старше (вікова група 4), що відображає різні навички та інтереси здобувачів освіти протягом усього охопленого вікового діапазону.
Комплект для кожної вікової групи складається з двох основних уроків та різних подальших видів діяльності. При розробці цього матеріалу ми керувались тим, щоб зробити його максимально гнучким: тут достатньо матеріалу для цілої серії уроків, але у разі обмеженого часу заняття можна виокремити один чи кілька заходів.
Основні уроки складаються з серії ілюстративних слайдів (їх можна знайти в додатку), а також супровідного тексту (його можна знайти в основній частині матеріалу).
Основні уроки дають учням базові знання, які необхідно засвоїти перед тим, як перейти до подальших занять. Відправною точкою є основний інформаційний урок 1 «РОБИ ДОБРО: ЗБЕРІГАЙ ЇЖУ!». Основний практичний урок 2 «Годуй себе, не годуй смітник: дев’ять простих порад щодо зменшення харчових відходів», з іншого боку, передбачає більш практичний підхід та пропонує конкретні дії щодо зменшення харчових відходів. Залежно від часу та доступності ресурсів і технічних засобів у аудиторіях, а також віку та здібностей учнів, викладачі можуть вирішити демонструвати чи друкувати ілюстративні слайди, а потім прочитати супровідний текст (напевно, більше підходить для молодших школярів), дати прочитати учнями самостійно, адаптувати його для формування невеликої вправи з у формі рольової гри або призначити його ретельне читання як домашнє завдання (більше підходить для старших учнів вікової групи 4).
Кожна презентація супроводжується набором подальших занять, спрямованих на краще засвоєння викладеної інформації. Заняття відбуваються у різноманітних формах. Вони варіюються від робочих карток до дискусій, ігор, рольових / письмових вправ та проєктів, придатних для учнів і груп із різноманітними інтересами, талантами та творчим, аналітичним та контентним досвідом. Кожна діяльність включає цілі навчання та корисні інструкції, що детально описують час та ресурси, необхідні для успішної реалізації.
Матеріали було структуровано таким чином, щоб дозволити вчителям вибирати ті види діяльності, які найкращим чином підходять до потреб, здібностей та інтересів їхніх учнів, а також відповідають часовим та ресурсним вимогам. Як основні уроки, так і більшість подальших занять існують для всіх вікових груп і відрізняються лише глибиною обговорення теми, тож якщо ви вважаєте, що певна вправа занадто складна чи недостатньо складна для ваших учнів, матеріал дасть вам змогу вибрати подібну з іншої вікової групи. Більшість занять може бути завершена протягом 45 хвилин. Ті конкретні уроки, які неможливо розділити на різні частини, можна проводити протягом декількох днів.
Як взяти участь у проєкті?
Учасники пілотного проєкту (заклади освіти) можуть отримати примірник навчальних матеріалів після підписання Угоди про співпрацю.
Як взяти участь у ознайомчому семінарі?
Учасники можуть подати заявку на участь у семінарі без будь-яких обмежень (за рівнем закладу освіти, досвідом , спеціальністю тощо).
Як дізнатись про проведення ознайомчого семінару у моєму місті?
Слідкуйте за оновленнями на сайті.
Як організувати ознайомчий семінар у моєму місті?
ВЕЛ зможе провести семінар для освітян вашого міста, якщо ви допоможете з організацією.