У Краматорську обговорили проблеми та перспективи розвитку органічного землеробства на сході України
24.10.2016

21 жовтня 2016 р. у м. Краматорську (Донецька область) відбулося засідання круглого столу «Партнерство місцевих громад для відновлення на засадах збалансованого розвитку».

Захід відбувся в рамках проекту «Центр сприяння відновленню Сходу України на засадах збалансованого розвитку» в рамках виконання Проекту ПРООН/ГЕФ «Інтеграція положень Конвенцій Ріо в національну політику України».

На заході присутні представники органів місцевого самоврядування, науковці, фермери й громадські активісти Донецької та Луганської областей.

У ході засідання було розглянуто такі питання:

 1. проблеми державного регулювання у сфері розвитку органічного землеробства в Україні;
 2. партнерство місцевих громад для відновлення територій на засадах збалансованого розвитку;
 3. перехід фермерських господарств на органічний метод господарювання;
 4. економічна доцільність виробництва органічної продукції;
 5. роль інформаційно-просвітницької роботи для розвитку органічного землеробства;
 6. підготовка та написання проектних пропозицій.

 

У своєму виступі координатор проекту «Центр сприяння відновленню Сходу України на засадах збалансованого розвитку» Олена Шемет зазначила, що необхідність збереження навколишнього середовища та забезпечення населення якісними й безпечними продуктами харчування є одним з найактуальніших питань сьогодення. Україна має значний потенціал для виробництва органічної сільськогосподарської продукції, її експорту та споживання. Площа сертифікованих сільськогосподарських угідь, призначених для вирощування органічної продукції, досягає вже понад 400 тис. га. Частка сертифікованих органічних площ серед загального обсягу сільськогосподарських угідь України становить близько 1%. При цьому наша держава займає перше місце в східноєвропейському регіоні щодо сертифікованої площі органічної ріллі, спеціалізуючись переважно на виробництві зернових, зернобобових та олійних культур.

Експерти ГО «Міжрегіональний центр наукових досліджень та експертиз» наголосили на тому, що саме тому сьогодні на шляху до збалансованого розвитку країни одним з першочергових кроків є пошук та використання нових альтернативних моделей сільськогосподарської діяльності, які базуються на отриманні високоякісного врожаю без заподіяння шкоди довкіллю.

Учасники круглого столу вирішили, що для зменшення впливу сільського господарства на довкілля та розвитку органічного землеробства необхідно:

 • розробити і впровадити «Національну програму екологізації сільського господарства до 2030 року»;
 • створити систему моніторингу стану сільських територій за екологічними, економічними та соціальними показниками, яка має стати основою складання достовірних прогнозів збалансованого (сталого) розвитку сільських територій;
 • орієнтувати державну політику на збереження родючості ґрунтів і охорону ґрунтів від деградації;
 • розробити та прийняти Національну програму охорони родючості ґрунтів;
 • запроваджувати екологізацію зрошення шляхом впровадження комплексної системи екологічного контролю на основі поєднання моніторингу, природно-меліоративного районування територій та еколого-меліоративної класифікації угідь.;
 • створити національну систему оцінки антропогенних викидів та абсорбції парникових газів землями сільськогосподарського призначення.

Учасники круглого столу погодилися, що проведення таких заходів на території, яка постраждала від воєнних дій, допоможе місцевому населенню обрати нові шляхи для відновлення та розвитку свого регіону, а також дасть можливість обмінятися досвідом розв’язання екологічних проблем на Сході України.