У Руськополянській громаді вже чотири роки сортують сміття
02.07.2021

В Україні щорічно викидають понад 10 млн тонн сміття, з яких тільки 600 тисяч спалюється чи йде на вторинне перероблення. А решта захоронюються на полігонах та сміттєзвалищах, які займають понад 7% від загальної площі країни. У Руськополянській громаді раніше вивіз сміття був не налагоджений. Відходи ж місцеві жителі нелегально вивозили до лісу, який оточує село з усіх сторін. Тож небезпечні речовини потрапляли до ґрунтових вод. А враховуючи те, що течія місцевої річки йде в напрямку від сміттєзвалища до села, ця забруднена вода потрапляла до криниць. Виправити ситуацію взялося керівництво та небайдужі жителі громади.
Відтак вже чотири роки тут сортують сміття. Один з підприємців громади опікується збиранням і вивезенням пластику, інший – зварив 30 контейнерів, ще 10 зробили комунальники. Щотижня контейнери вивільняють від зібраного сміття. Пластик продають організації, яка займається переробкою сміття. За рахунок цих коштів замінено залізні каналізаційні люки на пластикові. Скло також збирають і відвозять на переробку до Черкас.

У громаді також збирають для подальшої переробки батарейки та люмінісцентні лампи. У кожному магазині стоїть відерце, куди можна викинути використані акумулятори, а лампи люди приносять у спеціальний контейнер на території комунального підприємства.
На роздільному збиранні пластику та скла зупинятися в громаді не планують. Нині громада працює над встановленням контейнерів для сміття у кожному дворі. Заради цього стартував проєкт «Почни з себе». В його межах кожен працівник ради, а також комунальники купують для своїх дворів контейнери за власні гроші і укладають договір на збір і вивезення сміття. Таким чином хочуть показати односельчанам, що для того, щоб скрізь було чисто потрібно починати з себе і своїх обість.

Сортування сміття позитивно впливає на формування культури жителів громади у сфері поводження з ТПВ, на усвідомлення важливості проблеми та її наслідків. Сортуючи сміття, в Руськополянській громаді не лише попереджають забруднення навколишнього середовища, але й створюють додатковий ресурс. Молодь та активні жителі долучились до ініціатив керівництва громади, що дозволило підвищити рівень громадської активності. Зараз у навколишньому лісі куди чистіше, бо сміття – у контейнерах.