В Карпатах всихають смереки
В Карпатах всихають смереки
16.09.2016

Всихання смереки, або ялини – екологічне для Карпат, якого намагаються уникнути українські лісівники разом з європейськими колегами, оскільки в лісах Чехії, Словаччини та Польщі також спостерігається масове всихання дерев. Наразі фахівці заговорили про екологічну катастрофу.

За словами доцента кафедри лісівництва Ужгородського національного університету Андрія Мигаля, висихаючі ялинові насадження втрачають свої екологічні, гідрологічні функції, а також можуть стати причиною появи масштабних лісових пожеж, розповсюдження шкідників і втрати технічної якості деревини.

За словами лісівників, стовідсотково визначити причину проблеми поки не вдалося, проте найімовірнішими називають три причини. Перша – глобальне зміни клімату. Якщо середня температура підвищилася на 1 градус, людина не сильно його відчуває, але для довкілля це сильний стрес. Друга причина, що в ялини європейської є поверхнева коренева система, а в останні роки спостерігали малосніжні зими і мороз. І третя причина – зараження ґрунту.

«Для того, щоб розібратися, треба робити аналіз ґрунту. Це все науковці роблять. До кінця ми не знаємо, що зараз. Ми не можемо встановити причини, від чого вона сохне», – прокоментував перший заступник начальника Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства Ігор Коцур.

Частково смереки всихають через те, що свого часу були висаджені в нетипових для цього місцевостях. Галина Заяць, лісничий Костринського лісництва ДП “Великоберезнянське лісове господарство”, зазначає, що масове всихання смерек на Закарпатті почалося ще у 2000-х роках.

Докладніше