Врятуймо річку Псел: громадський моніторинг місць несанкціонованого складування відходів ТОВ «НВП «Глобинський свинокомплекс»
07.08.2023

4 липня 2023 року експерти Всеукраїнської екологічної ліги спільно з представниками ініціативної групи провели громадське обстеження територій, забруднених внаслідок несанкціонованої утилізації відходів ТОВ «НВП «Глобинський свинокомплекс» в районі села Гуньки Кременчуцького району Полтавської області.
Було відвідано 3 локації:
– НЕрекультивовані лагуни поблизу підприємства;
– місце складування ущільнених відходів підприємства на сільськогосподарських угіддях;
– лагуни ТОВ «НВП «Глобинський свинокомплекс».
Також, було зафіксовано залишки рідкої фази відходів з характерним запахом вздовж польових доріг.
Експерти Всеукраїнської екологічної ліги та ГО «Міжрегіональний центр наукових досліджень та експертиз» відібрали проби ґрунту та води на місцях забруднення.
Також, в цей день відбулось обговорення цієї екологічної катастрофи під час сесії Полтавської обласної військової адміністрації. У засіданні взяла учать Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги та Світлана Неіленко, член ініціативної групи. Було зазначено, що рукотворна екологічна катастрофа, яка трапилася 9 липня 2023 року на території Омельницької територіальної громади Кременчуцького району Полтавської області, є беззаперечним підтвердженням зухвалості та свавілля, бажання збагачення та абсолютне ігнорування загальнодержавної політики та принциповості нашої нації. Попередньо озвучені Державною екологічною інспекцію Центрального округу збитки у розмірі 74000 грн є просто знущанням та причиною появи сумнівів у прозорості проведення досудового розслідування, ознакою корупційних діянь та намаганням приховати справжні об’єми катастрофи. Адже, зважаючи на затягування термінів пошуку винуватця, який і так всім відомий, а саме ТОВ «НВП «Глобинський свинокомплекс», мінімізація збитків та не оприлюднення результатів досліджень свідчить про застосування фінансового інструменту та корупційних діянь.
Одним із підтверджень корумпованої схильності цього підприємства є будівництво нових лагун у яру поблизу річки Псел. Аварійний стан лагун є прямою загрозою подальшого безпечного проживання на наших територіях, оскільки їх аварійний стан є вибухівкою сповільненої дії, адже всі нечистоти підуть прямим шляхом у річку та колодязі місцевих мешканців. Це екологічне лихо можна прирівняти до акту «екоциду» під час повномасшабного вторгнення!
Місцеві громадські організації, члени ініціативної групи вимагають негайних дій від владних органів. Необхідно встановити винних у цій екологічній катастрофі та покарати їх згідно з законом. Крім того, потрібно розробити та реалізувати план відновлення природного середовища, забезпечити контроль за поводженням з відходами та вжити невідкладні заходи для запобігання подібним подіям в майбутньому.
Діймо разом на захисті довкілля!