Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою
17.06.2022

17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою (World Day to Combat Desertification and Drought)

У цей день у 1994 році в Парижі було прийнято Конвенцію ООН про боротьбу з опустелюванням, в рамках якої цей процес розглядається як деградація земель під впливом будь-яких природних чи антропогенних чинників, а не лише утворення пустель як таких. На сьогодні Конвенцію ратифікувало 196 країн світу, включаючи Україну. Ця дата має на меті привернути увагу до стану агроландшафтів планети. Державам запропоновано присвятити цей день підвищенню інформованості про необхідність міжнародного співробітництва у боротьбі з опустелюванням і наслідками посух, та про хід реалізації Конвенції з боротьби з опустелюванням.


Російська військова агресія призводить до деградації ландшафтів, порушується та забруднюється ґрунтовий покрив, відбувається втрата біорізноманіття. Через військові дії, зокрема, виникають ризики щодо опустелювання нових територій, особливо це проблематично для півдня та сходу України, які частково знаходиться під окупацією.
Опустелювання і посухи є одними з найбільш серйозних викликів для сталого розвитку країн, спричиняють істотні проблеми екологічного і соціально-економічного характеру. Сьогодні понад 2 мільярди людей проживають у пустельних або посушливих районах. 90 % цього населення – жителі держав, що розвиваються. Опустелюванням порушено 2,6 мільярди гектарів землі в усьому світі, що становить 25% суші. Високий ризик деградації земель – у 110 країнах. Щорічно в результаті опустелювання втрачається 12 мільйонів гектарів землі. Через кліматичні зміни Україна переходить у зону надвисоких температур і погодних катаклізмів. Україна відчула загрозу опустелювання близько 40 років тому, коли в південних областях фіксували піщані бурі, втрату певних видів рослин.


Опустелювання та деградація земель призводять до втрат біорізноманіття, погіршення стану або зникнення водних об’єктів, загострення проблем водозабезпечення населення і галузей економіки та, як наслідок, погіршення умов життя людей.
Найбільш ефективними заходами щодо боротьби з опустелюванням є:
• збільшення лісистості, розробка проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни;
• встановлення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;
• заходи по збереженню та відтворенню родючості ґрунтів.
Необхідне прийняття рішучих дій для зупинення російського агресора задля збереження довкілля!