Щороку 22 березня, за офіційним рішенням Генеральної Асамблеї ООН (з 1993 року) вся міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день водних ресурсів (Всесвітній день води). Ця подія має нагадувати всім про значення та важливість води для життя на Землі й має об’єднати зусилля для вирішення проблеми збереження водних ресурсів і забезпечення людства прісною водою.
Метою відзначення цього дня є можливість нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для довкілля і розвитку суспільства. Практичні зусилля можуть допомогти поглибити суспільне розуміння як проблем, так і шляхів їх подолання у цій сфері. Для досягнення позитивних результатів необхідно перетворити слова на зобов’язання і дії у рамках загальної теми. Щороку в цей день озвучується нова проблема, пов’язана із забрудненням водних ресурсів на планеті й лунає заклик до її розв’язання. Але основні цілі цього дня залишаються незмінними.
До основних екологічних проблем водних ресурсів України відносять:
– забруднення промисловими стоками (фізичне, хімічне, теплове, радіоактивне);
– забруднення комунальними стоками;
– бактеріологічне забруднення (евтрофікація);
– забудова прибережних смуг та заплав;
– намивання берегів;
– порушення режиму річок внаслідок спорудження ГЕС.
На жаль, Україна серед країн Європи є однією з найменш забезпечених водними ресурсами (за запасами води, доступними для використання в Україні, у середньоводні роки на людину припадає 1,09 тис. м³, а у маловодні – 0,62 тис. м³ води. За визначенням Європейської економічної комісії ООН, держава, водні ресурси якої не перевищують 1,5 тис. м³ річного стоку на людину, вважається водонезабезпеченою. Централізованим водопостачанням забезпечено лише 25,2 % населених пунктів. Водою з колодязів користується близько 11 млн громадян України. За офіційними даними 1,8 млн колодязів забруднені.