Забруднення річки Рось: яка існує загроза для населених пунктів
19.06.2019

9 червня біля села Збаржівка Погребищенського району Вінницької області вантажний мікроавтобус Mercedes Bens Sprinter, що перевозив засоби захисту рослин, перекинувся на березі притоки річки Рось та загорівся. Вогонь пошкодив каністри з гербіцидами та стимуляторами росту для сільгоспрослин. Близько 800 літрів хімікатів потрапили у ставок, а потім — у Рось.

«Із 12 пестицидів, які були виявлені на місці події, вісім — гербіциди, три — фунгіциди, один — регулятор росту рослин. Усі препарати відносяться до третього класу токсичності. Дані препарати переважно використовуються для боротьби з бур’янами і хворобами в посівах зернових культур», — розповіли у Держпродспоживслужбі.

Надходження пестицидів становить загрозу для населених пунктів, розташованих за течією Росі. У містах Біла Церква й Узин, селі Фурси припинили водопостачання із басейну Росі. У населених пунктах налагодили підвіз води, її також беруть з бюветів. Людей попросили тимчасово утриматися від купання і риболовлі, не поїти худобу з річки. За попередніми даними слідства, хімікати були викрадені з фермерських господарств Козятинського і Липовецького районів, повідомили у відділі комунікації Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.

Хоча пестициди грають важливу роль у вирощуванні сільськогосподарських культур, вони також можуть завдати серйозної шкоди, якщо вони потраплять у воду. Пестициди здатні потрапляти з водою та накопичуватися у сільськогосподарській продукції, з якою надходять у організм людей та тварин. Так, потрапляння пестицидів у організм людини викликають утруднення дихання, ураження центральної нервової системи, сильний головний біль, розлади шлунку, підвищення температури. Постійні надходження пестицидів в організм людини, супроводжуються різким зниженням маси тіла, слуху, розвитком катаракти, алергічних реакцій.