Як голландці добувають електрику з трави
11.04.2015

Голландська компанія «Плант-і» («Plant-e») придумала як добувати електроенергію з рослин. Ні, вони не відтворюють шкільний експеримент з лимоном у промислових масштабах. Вони отримують електрику без жодної шкоди для рослин так, щоб їх можна було повторно використовувати.

До прикладу, нещодавно в Амстердамі «Плант-і» запустили проект «Зоряне небо» («Starry Sky»). Завдяки йому три сотні лампочок на узбіччях тепер живляться електрикою від коробок з травою.

У проекті «Зоряне небо» рослини живуть у пластикових коробках, з’єднаних між собою дротами. Там вони здійснюють фотосинтез, тобто переробляють сонячне світло, воду й повітря в цукри та крохмаль. Половину цукру вони використовують для росту, а решту виводять в ґрунт через коріння. У процесі розщеплення цукру виділяються протони й електрони, а збирають їх вже електроди компанії «Плант-і».

Окрім «трав’яних» акумуляторів, компанія продає бездротові точки доступу до інтернету, зарядні пристрої для мобільних телефонів і «зелені дахи», які виробляють електрику. Керівники «Плант-і» вірять, що їхня технологія має майбутнє. На їхню думку вона дозволить виробляти електрику в найбідніших регіонах планети.

«Поки що ми отримуємо невелику кількість енергії від рослин. Але це не означає, що вони не можуть виробляти більше. Наші дослідження тільки почались. Якщо я запитаю: «Чи хочете ви ввімкнути ось цю лампочку? Тоді вам знадобиться акр землі з рослинами і найімовірніше ви відмовитесь від таких умов», – говорить Рамараджа Рамасамі (Ramaraja Ramasamy), професор Інженерного інституту штату Джорджія.

Один квадратний метр поверхні з травою виробляє 28 кВт/годин на рік. У Нідерландах один будинок в середньому споживає 3500 кВт/годин на рік. Виходить, що для забезпечення одного голландського будинку електроенергією потрібно 125 м² землі. Обсяги чималенькі, але це принаймні схоже на реальні факти.

Компанія «Плант-і» розробила трубчасту систему електродів. Їх занурюють у воду на рисових полях, в дельтах річок й інших місцях з багатою флорою, щоб вони збирали електрони (детальніше показано у відео). Таким чином «Плант-і» й отримуватиме більше енергії.

«Модульні системи (коробки з травою, з’єднані проводами) цікаві, але занадто трудомісткі й вимогливі до ресурсів. У цьому плані система з трубками зручніша – її можна розгорнути у будь-якому вологому місці з рослинами без значної підготовчої роботи. Для подальшого розвитку і великих масштабів вона видається більш перспективною», – говорить Марьйоляйн Хелдер (Marjolein Helder), одна із засновників компанії.

Незважаючи на готові прототипи, трубчастим електродам ще далеко до запуску в масове виробництво. Пробні системи встановлять влітку цього року, проте до випуску промислових зразків необхідно зачекати ще декілька років.

Plant-e: living plants generate electricity

Plant-e: living plants generate electricity