Уряд обмежив суцільні рубки в лісах Карпат
10.12.2020

Кабмін ухвалив Постанову, яка вносить зміни у низку нормативних актів, що регулюють проведення рубок в українських лісах. Ці зміни дозволять зберегти ліси Карпат, ліси природно-заповідного фонду, зупинити надмірні санітарні рубки і в цілому покращити практики ведення лісового господарства.
Зміни передбачають:
– заборону суцільних санітарних рубок у високогірних, берегозахисних, протиерозійних лісах Карпат природного походження;
– повну заборону лісовідновних рубок в гірських лісах Карпат;
– встановлення нових обмежень на проведення рубок у природно-заповідному фонді;
– введення сучасних європейських підходів до збереження тих дерев, які грають важливу біоценотичну функцію тощо.


Чому це важливо? Проблеми з санітарними та іншими «сірими» рубками давно стали чумою карпатських лісів. Корумпована лісова галузь використовує такі рубки щоразу, коли обмеження на інші види рубок не дають вгамувати шалений апетит до деревини. Передусім це стосується захисних лісів, згаданих вище. Особливо таких, які не були створені штучно, а отже, є більш цінними для збереження.
Багато хто з лісівників вважає, що не можна запроваджувати ще більше заборон та обмежень на рубки. Мовляв, це має негативний фінансовий вплив і на лісову галузь, і на бюджети загалом. Але не варто забувати, що лісова галузь існує в умовах тотальної корупції, недосконалого законодавства та браку знань. Подолання цих проблем для збереження лісів – справа багатьох років. Саме тому важливо вже зараз максимально обмежити рубки в цінних лісах, аж доки лісове господарство України не почне відповідати хоча б мінімальним вимогам «екологічності» та прозорості. Інакше ми ризикуємо втратити цінні ліси назавжди.